.
I Międzynarodowe Zawody Wędkarskie o Puchar Euroregionu Niemen
W dniach 31.08 - 2.09. 2001 odbyły się pierwsze Międzynarodowe Zawody Wędkarskie o Puchar Euroregionu Niemen - Nemunas - Neman.

Organizatorami zawodów, które zostały dofinansowane z funduszu Programu Współpracy Przygranicznej PHARE Unii Europejskiej, byli: Suwalska Izba Rolniczo - Turystyczna, Suwalskie Towarzystwo Wędkarskie, Wigierski Park Narodowy, Biuro Euroregionu Niemen w Mariampole (Litwa), Centrum Informacji Turystycznej w Lazdijai (Litwa) oraz Samorząd Rejonu Alytus (Litwa).

 

Na łowisku  (fot.M.Kamiński)
Na łowisku

Powrót z jeziora  (fot.M.Kamiński)
Powrót z jeziora

Zawody rozgrywane były w dwóch kategoriach:
1. indywidualna spiningowa z łodzi
2. indywidualna spławikowa z brzegu

Zawody odbywały się w dwóch turach. 1 września wędkarze łowili ryby w jeziorze Šlavantas (Litwa), a 2 września konkurowali na jeziorze Wigry. 

Pogoda była znośna, jak na tę porę roku ciepła, prawie bezwietrzna i tylko przez krótką chwilę mżyło. Niektórzy mówili jednak, ze przy niskim ciśnieniu połowy zapewne nie będą obfite.

W zawodach uczestniczyło 38 wędkarzy, z których większość (28) łowiła na spining.

Podczas zawodów obowiązywał regulamin sportowego połowu ryb Polskiego Związku Wędkarskiego z uwzględnieniem zasad połowu ryb obowiązujących na terenie WPN.

O ostatecznym wyniku zawodów decydowała suma punktów uzyskanych przez poszczególnych zawodników w obydwu turach. Najważniejsza była masa odłowionych ryb, choć oczywiście notowana była przez sędziów także ich liczba. W wypadku równej masy ryb wyższe miejsce przyznane byłoby wędkarzowi, który złowił ich, licząc na sztuki, więcej.

Oprócz programu ściśle sportowego organizatorzy zadbali o imprezy towarzyszące, które sprzyjały wspólnej zabawie i integracji środowisk wędkarzy obydwu krajów. Zorganizowane zostały dwa wieczory regionalne - litewski w Lazdijai i polski w Gawrych Rudzie.

Na zwycięzców zawodów czekały cenne nagrody. Oprócz pucharów. medali i dyplomów, najlepsi mogli skorzystać z ufundowanego przez sponsorów weekendowego wypoczynku, otrzymać sprzęt wędkarski (wędziska, stołeczki) oraz inne upominki (koszulki, czapeczki).

Sędziowie przy pracy (fot.M.Kamiński)
Sędziowie ważą i mierzą złowione ryby

Ogłoszenie wyników  (fot.M.Kamiński)
Ogłoszenie wyników

Uroczyste zakończenie zawodów dostarczyło wielu emocji. 

Ogłoszone zostały sumaryczne wyniki obydwu tur zawodów.

W kategorii spiningowej najlepszymi okazali się:
1. Janusz Rejn z Warszawy [1560 g. na jez. Šlavantas - 2 ryby (szczupaki), i 500 g. na jez. Wigry - 5 ryb (okonie)]
2. Ramonas Rimas z Druskininkai (860 g./5szt. i 870g./2szt.)
3. Mieczysław Sowulewski z Olecka (950g./2szt. i 480g./6szt.)

W kategorii spławikowej zwyciężyli:

1. Vidmantas Šatas z Alytusa (2750 g. i 2040 g.)
2. Michał Pasiak z Suwałk (1830 g. i 2950 g.)
3. Vitautas Paškauskas z Alytusa (1570 g. i 1320 g.)

W tej kategorii nie udało się złowić dużych ryb. Największą była wzdręga o masie 250 g., którą skusił na swój haczyk pan Michał Pasiak.

W zawodach, w konkurencji spławikowej, startowało 2 reprezentantów Wigierskiego Parku Narodowego - panowie Zenon Cichanowicz i Andrzej Maliszewski. Wypadli nieźle - Andrzej (ps. "Szuwarek") był piąty, a Zenek siódmy. 

Mamy nadzieję, iż zainicjowane w bieżącym roku międzynarodowe, polsko-litewskie zawody wędkarskie staną się cykliczną imprezą umacniającą przyjazne kontakty pomiędzy społecznościami obydwu sąsiadujących regionów - rejonu olickiego (Alytus Rajonas) na Litwie i Suwalszczyzny.

Nagrodzony wędkarz (fot.M.Kamiński)
Michał Pasiak - drugi w zawodach spławikowych

.

.