Proszę chwilę zaczekać, ładuję stronę ...

    

ZIELONE KINO

czyli lato z filmem przyrodniczym

  

  

Wszystkich miłośników dobrego kina i pięknej przyrody zapraszamy do kina pod chmurką. W soboty od 17 lipca do 14 sierpnia wyświetlane będą filmy dokumentalne i przyrodnicze, w których główne role grają ludzie z terenu Suwalszczyzny i piękne suwalskie pejzaże. Projekcje będą odbywać się w różnych miejscach na terenie Wigierskiego Parku Narodowego.

  

Wstęp jest bezpłatny.

  

  

REPERTUAR:


„Dzikie życie w trzcinach”

17 lipca, godz. 21.00, Gospoda „Pod Sieją” w Starym Folwarku

Produkcja: Francja, ASTER

Rok produkcji : 2002

Czas trwania: 51’

Reżyseria: Francois Royet, Reyome Bouvier

Zdjęcia: Francois Royet, Reyome Bouvier, Cyril Barbancon

  

Dokument ten wprowadza nas w tajemniczy świat zwany trzcinowiskiem - plątaninę trzcin i sitowia, gdzie środowisko wody i powietrza tworzą jedną całość. I tak liczne gatunki (żaby, szczupaki, kurki wodne, tchórze, perkozy, czaple czubate, chruściele…) żyją obok siebie w przestrzeni między niebem a wodą i od zarania dziejów wydają się być samowystarczalne. Jest to nieustanna walka w celu przekazania i zachowania życia. Każdy łowca sam jest tropiony przez silniejszego i sprytniejszego od siebie. Życie pokazuje tutaj swoją najbardziej okrutną, najprymitywniejszą i najbardziej podstawową stronę, a mimo to wdzięk i piękno mają tu też swoje miejsce.

Film był realizowany we Francji, ale większość gatunków zwierząt w nim pokazanych występuje w Polsce, w jeziorze Wigry.

  

  

„Jak bóbr przykazał”

24 lipca, godz. 21.00, „Szpunt” w Starym Folwarku

Film z cyklu Dzika Polska

Produkcja: Polska, Akwinata i TVP Polonia

Rok produkcji: 2009

Czas trwania: 25’

Scenariusz i reżyseria: Dorota Adamkiewicz, Joanna Łęska

Narratorzy: Tomasz Kłosowski, Artur Tabor

Zdjęcia: Tomasz Michałowski

  

Uratowane pół wieku temu bobry pokazują dziś ząb, a ściślej swe niezwykle ostre siekacze. Nade wszystko zaś swą ekspansywność, zmyślność i witalność, które sprawiły, że podbiły znaczną część Polski. Tu i ówdzie jest ich zbyt wiele. Stąd akcje przesiedlania tych zwierząt do innych ostoi. Te akcje to okazja, by przekonać się, jak silnym zwierzęciem jest ten wodny gryzoń, a także odkryć, jak wielki wpływ na otaczającą przyrodę mają ci naturalni inżynierowie znad nizinnych rzek.

W tym filmie zrealizowanym na terenie Wigierskiego Parku Narodowego o bobrach opowiada Wojciech Misiukiewicz.

  

  

„Dyskretny urok śluzowca”

31 lipca, godz. 21.00, miejsce ogniskowe „Dziupla” w Krzywem

Film z cyklu Dzika Polska

Produkcja: Polska, Studio Design dla TV Polonia i TVP S.A.

Rok produkcji: 2008

Czas trwania: 25’

Scenariusz i reżyseria: Dorota Adamkiewicz, Joanna Łęska

Narratorzy: Tomasz Kłosowski, Marcin Kostrzyński

Zdjęcia: Tomasz Michałowski

  

Wszechobecna zieleń i kobierce leśnych kwiatów przyćmiewają wiele istot, żyjących w naturze, takich jak porosty, śluzowce, niektóre grzyby. A ich świat jest tajemniczy i zaskakujący. Wręcz trudno dociec, kto jest odrębnym osobnikiem, kto nie, kto ma jaką płeć i ile tych płci jest, jak to zależy od pogody i czystości środowiska. W zagadki tego światka wprowadzają nas wrocławscy badacze tych organizmów – Wiesław Fałtynowicz, Eugeniusz Panek i Marek Halama, którzy w bujnych lasach Wigierskiego Parku Narodowego prowadzą ich spis i bezustannie śledzą obyczaje. Rozmowy o zaskakujących formach egzystencji tak różnych od naszej nasuwa wiele zgoła przewrotnych wniosków, jak choćby ten, że... warto płacić podatki.

  

  

„Kanał Augustowski …pomnik pracy rzetelnej…”

7 sierpnia, godz. 20.30, Wigierska Kolej Wąskotorowa w Płocicznie

Produkcja: Krzysztof Pomes, Fundacja Cyber

Rok produkcji: 2008

Czas trwania: 42’

Scenariusz i reżyseria: Karol Nowakowski i Maciej Janisławski

Zdjęcia: Karol Grześkowiak

  

Film dokumentalny pokazujący niezwykle interesującą historię Kanału Augustowskiego, wzbogaconą informacjami na temat ciekawostek technologicznych sprzed trzech stuleci i opowieściami o życiu budowniczych kanału.

Dokument powstał dzięki współpracy reżysera i scenarzysty Karola Nowakowskiego oraz operatora Karola Grześkowiaka. Obaj są zafascynowani Kanałem Augustowskim i postanowili pokazać go w sposób nie sztampowy, skupiając się nie tyle na znanych faktach, co na wyszperanych w archiwach ciekawostkach dotyczących technologii wykorzystanych przy budowie zabytku oraz losów jego twórców.

"To jest nieprawdopodobne, żeby w tamtych czasach i przy pomocy tak w sumie skromnych narzędzi wykonać takie cudo hydrotechniki. Trudno sobie wyobrazić jak np. bez satelitów czy laserów oni zmierzyli poziomy jezior, że one płyną tak jak trzeba" - mówią zgodnie autorzy filmu.

  

  

„Ptasznie – czyli jak mi się lata”

14 sierpnia, godz. 20.30, Kompleks Turystyczny „U Jawora” w Gawrych Rudzie

Rok produkcji: 2010

Czas trwania: 25’

Scenariusz, reżyseria i montaż: Przypadek i Hubert Stojanowski

Zdjęcia: Agnieszka, Miłosz, Daniel, Maciek, Stasiek i Hubert Stojanowski

Muzyka: Arbitrium, Drah, Otako

  

Ptasznie to film, w którym Hubert Stojanowski opowiada o swoich trzech pasjach: lataniu, fotografii i Suwalszczyźnie. W zupełnie niesamowity sposób pokazuje magię latania i magię Suwalszczyzny. Zdjęcia z powietrza robi po to, żeby pokazywać świat z perspektywy bociana.

„Jak mi się lata? Każde słowo o lataniu to banał – istoty tego zdarzenia nie da się wyrazić słowem. Ten, kto choć raz poczuł świadomie wszechogarniającą przestrzeń, będzie już innym człowiekiem… fascynatem i frustratem w jednym” – mówi Hubert Stojanowski.

  

  

  


 

Powrót