Centrum Informacji Turystycznej   Zasady zwiedzania parku   Nasza oferta  
Zagospodarowanie szlaków    Przewodnictwo   Wypożyczalnie   Kuchnia regionalna  
Partnerzy Projektu "Do zobaczenia nad Wigrami"   Inne atrakcje   Strona główna


   

   

Oferta turystyczna

   

   

Wycieczki z przewodnikiem   warsztaty   ogniska, biesiady   prelekcje, prezentacje, filmy   ogniska, biesiady   książki, przewodniki, materiały informacyjne

   

   

Zapraszamy Państwa do przyjazdu do Wigierskiego Parku Narodowego i poznania jego walorów przyrodniczych oraz kulturowych. Na początek proponujemy odwiedzić Centrum Informacji Turystycznej.

  

Na kolejnych podstronach, zamieszczono szczegółowe informacje o bazie noclegowej i ofercie turystycznej Wigierskiego Parku Narodowego oraz różnorodnych usługach świadczonych przez podmioty prywatne. Adresy i telefony poszczególnych gestorów umożliwią Państwu nawiązanie bezpośredniego kontaktu.

   

Jeśli będziecie mieli dodatkowe pytania dotyczące osób lub firm świadczących usługi turystyczne na naszym terenie prosimy o przesłanie listu lub o telefon do Centrum Informacji Turystycznej prowadzonego przez Zespół ds. Udostępniania Parku, tel. 87 56 32 568, 87 56 32 562, 510 992 672, 510992674;
e-mail: turystyka@wigry.org.pl

  

Przed przyjazdem warto trochę poczytać o WPN. Na naszej stronie znajdują się foldery w wersji elektronicznej:

1. WPN  zaprasza

2. Wśród lasów i jezior

3. Rowerem wokół Wigier

4. Wędrówki po WPN

5. liczne artykuły dotyczące turystyki w kwartalniku „Wigry”, i wiele innych.

  

Można tez zamówić publikacje przesyłane za zaliczeniem pocztowym: Poznaj ofertę dostępnych publikacji.

 

  

Wycieczki z przewodnikiem

  

W Centrum Informacji Turystycznej po wcześniejszej rezerwacji można skorzystać z usług przewodnickich, które świadczone są przez pracowników Wigierskiego Parku Narodowego. Są oni przygotowani do obsługi grup specjalistycznych, szkolnych, wycieczek zorganizowanych oraz turystów indywidualnych. Licencjonowani przewodnicy oprowadzają grupy po całej Suwalszczyźnie. Turyści zagraniczni mogą skorzystać z usług w języku angielskim, niemieckim i rosyjskim.

Trasa i czas trwania wycieczki do uzgodnienia. tel. 87 56 32 568, 87 56 32 562, 510 992 672, 510992674;
e-mail: turystyka@wigry.org.pl

Opłata: 1 godzina pracy przewodnika w jęz. polskim 56zł -70zł, w jęz. obcym 65zł -85zł oraz karta wstępu do parku 3 - 6zł.

  

Przykładowy program wycieczki z przewodnikiem (ok. 3-4 godziny)
   ● zwiedzanie wystawy przyrodniczej „Nad Wigrami”
   ● projekcja filmu o Wigierskim Parku Narodowym w sali multimedialnej
   ● zwiedzanie wystawy etnograficznej „Ocalić od zapomnienia”
   ● przejście ścieżką edukacyjną „Las”
   ● zwiedzanie Muzeum Wigier w Starym Folwarku lub  zespołu pokamedulskiego w Wigrach


Kontakt:

Zespół ds. Udostępniania Parku, tel. 87 56 32 568, 87 56 32 562, 510 992 672, 510992674;

e-mail:turystyka@wigry.org.pl

 

  

Wycieczki rowerowe

Proponujemy Państwu wycieczki rowerowe z przewodnikiem dla grup zorganizowanych lub turystów indywidualnych. Trasy prowadzą ścieżkami i szlakami turystycznymi parku w ciekawe miejsca.

  

Zgłoszenia przyjmowane z minimum jednodniowym wyprzedzeniem:
tel. 87 56 32 568, 87 56 32 562, 510 992 672, 510992674;
e-mail: turystyka@wigry.org.pl


Karta wstępu 3 - 6 zł/ osoba

Rower – zobacz ofertę wypożyczalni znajdujących się na terenie parku. Grupom zorganizowanym park proponuje rowery w cenie 20-35 zł/osoba.

 

 

Oferta zajęć w Wigierskim Parku Narodowym dla grup zorganizowanych.

 

do góry

  

  

Warsztaty

  

Nie tylko krajobraz, przyroda i zabytki stanowią atrakcje naszego regionu. Są to także przysmaki miejscowej kuchni, które przez lata wyrobiły sobie renomę. Dla zainteresowanych smacznym i zdrowym jedzeniem oraz tajnikami jego przygotowania Wigierski Park Narodowy przygotował specjalną ofertę warsztatową „Z dziedzictwem przyrodniczym i kulturowym za pan brat”

  

Warsztaty przetwórstwa mleka tradycyjnymi metodami dają możliwość samodzielnego przygotowania białych serów i masła, począwszy od dojenia krowy i zbierania śmietany, na degustacji kończąc. Największą atrakcją jest ubijanie masła w masielnicach, zwanych „bojkami”. Własnoręcznie wytworzone produkty smakowo przewyższają te kupowane w sklepach. Na warsztaty zapraszamy grupy, począwszy od przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych, gimnazjów, liceów, skończywszy na dorosłych turystach. Ta edukacyjna zabawa dodatkowo może zakończyć się wspólnym ogniskiem.

  

Warsztaty „kartacze” to również wspaniała zabawa dla chętnych w różnym wieku. W jej trakcie proponujemy do wyboru naukę przygotowania dwóch potraw regionalnych – kartaczy i soczewiaków. Uczestników czeka wspólne obieranie ziemniaków ich tarkowanie i wyciskanie, wyrabianie ciasta, przygotowywanie farszu z mięsa w przypadku kartaczy, lub przygotowanie soczewicy gdy poznajemy tajniki wyrobu soczewiaków. Kulminacją jest zdobycie umiejętności gotowania, tak aby wyjąć z garnka kartaczowe kule a nie gęstą zawiesinę z rozgotowanym mięsem. Jeśli te czynności przebiegną prawidłowo czeka nas już tylko przygotowanie skwarek z boczku i oczywiście degustacja. Największe niejadki zabierają się do konsumpcji, bo przecież własnoręcznie przygotowana potrawa smakuje najlepiej.

  

Warsztaty "Co słychać w wiejskiej zagrodzie?"

Poznajemy wiejskie gospodarstwo
W programie zajęć:
• Oprowadzenie po gospodarstwie przez gospodarza z omówieniem zabudowy gospodarstwa, pielęgnacji zwierząt, maszyn rolniczych
• Poznanie i karmienie niektórych zwierząt (koń, krowa, świnia, królik, kura itp.)
• Możliwość dojenia krowy
• Dawne życie w zagrodzie (artykuły żywnościowe, użytkowe, dekoracyjne i inne wykonywane we własnym zakresie)
• Tradycyjne wiejskie kwiaty i zioła
• Przejażdżki zaprzęgiem konnym
• Robienie placków ziemniaczanych, kopytek lub ciasteczek domowej roboty, lepienia pierogów, pieczenia ziemniaków w ognisku) (do wyboru) z degustacją
• Gry zabawy na wolnym powietrzu (stare wiejskie zabawki: szczudła, fajerki i inne , malowanki zwierząt domowych, naśladowanie zwierząt)
Cena 15zł za osobę. Grupa min. 15 osób, max.30 osób, czas trwania 2godziny
Rezerwacja: Halina Żukowska Piertanie 3a koło Starego Folwarku Tel.518133007, e-mail:halinapiertanie@wp.pl
 

  

Warsztaty „ginące zawody” aktualnie odbywają się w dwóch grupach tematycznych: warsztaty ceramiczne i zajęcia z tkactwa artystycznego (plecionkarstwa). Warsztaty ceramiczne obejmują naukę ręcznego formowania przedmiotów z gliny (również na kole garncarskim), techniki zdobienia i sposobów wypalania. Uczestnicy uczą się wykonywania miseczek, biżuterii, kubków, glinianych domków, listków itp. Warsztaty tkackie obejmują swoim zakresem prezentację sposobu posługiwania się warsztatem tkackim oraz naukę wykonywania tradycyjnej plecionki w formie tak zwanej krajki. Warsztaty są prowadzone przez instruktorów, a mogą w nich uczestniczyć szkoły, grupy zorganizowane i indywidualni turyści.

  

Warsztaty trwają 3-4 godziny. Odbywają się w grupach max do 30 uczestników.


Rezerwacje i dodatkowe informacje w Zespole ds. Udostępniania Parku, tel. 87 56 32 568, 87 56 32 562, 510 992 672, 510992674; e-mail turystyka@wigry.org.pl

do góry

  

  

Ogniska i biesiady w „Dziupli”

  

Obiekt rekreacyjno – edukacyjny „Dziupla” składa się z budynku drewnianego z salą kominkowo-konferencyjną na 40 osób, zaplecza kuchennego i sanitarnego oraz miejsca ogniskowego, gdzie pod wiatami krytymi wiórem znajdują się stoły i ławy mogące pomieścić 150 osób.

  

Przy organizacji ogniska jest zapewnione drewno, patyki do kiełbasek oraz uporządkowanie miejsca. Biesiadowe specjały regionalne zapewnia gospodarstwo agroturystyczne, istnieje możliwość zamówienia harmonisty. 

Rezerwacje i dodatkowe informacje w Zespole ds. Udostępniania Parku, tel. 87 56 32 568, 87 56 32 562, 510 992 672, 510992674; e-mail turystyka@wigry.org.pl


do góry

 

  

  


Centrum Informacji Turystycznej   Zasady zwiedzania parku   Nasza oferta  
Zagospodarowanie szlaków    Przewodnictwo   Wypożyczalnie   Kuchnia regionalna  
Partnerzy Projektu "Do zobaczenia nad Wigrami"   Inne atrakcje   Strona główna