Nr 3/2003

 Z ŻYCIA PARKU   

 Joanna Adamczewska

Elżbieta Szkiruć

     

LATO

(2)

 

  

Trwają prace związane z przeniesieniem niewielkiej części populacji storczyka - kukuczki kapturkowatej ze stanowiska w okolicach Kanału Augustowskiego, na stanowisko w WPN-ie. Fachowo określa się to jako zasilenie populacji. Do parku zostaną także przeniesione osobniki innego storczyka - miodokwiatu krzyżowego, który obecnie występuje tylko na jednym stanowisku w dolinie Rospudy.

  

Prace na stanowisku występowania storczyka -
kukuczki kapturkowatej (fot. L.Krzysztofiak)

  

Ochronie na terenie parku podlega nie tylko przyroda, ale też walory kulturowe. W minionym kwartale działania służb parku skupiły się na renowacji trzech kapliczek nadrzewnych w okolicach Wysokiego Mostu i Lipniaka oraz renowacji cmentarza staroobrzędowców w Rosochatym Rogu. Usunięto krzewy, wykoszono chwasty i wyremontowano ogrodzenie. W przyszłym roku pojawi się tu tablica informacyjna o historii cmentarza. Planuje się także wykonanie renowacji cmentarza z okresu pierwszej wojny światowej, znajdującego się w okolicach wsi Leszczewek. 

  

Specjalne wydanie "Wigier" - publikacja o Europejskim
Tygodniu Lasów na Suwalszczyźnie (proj. S.J.Woś)
zobacz

  

Ósmego lipca gościliśmy przedstawicieli administracji szwedzkiego regionu Värmland. Celem wizyty było nawiązanie bezpośrednich kontaktów z samorządami i organizacjami województwa podlaskiego w ramach podpisanego trzyletniego programu współpracy w zakresie edukacji, kultury, turystyki, gospodarki i handlu. Region Värmland jest członkiem Fundacji Fondelf - pomysłodawcy i promotora imprezy dla młodzieży o nazwie "Europejski Tydzień Lasów" (o wydarzeniu tym pisaliśmy w poprzednim numerze "Wigier"). W przyszłym roku Värmland będzie gospodarzem szóstej edycji Europejskiego Tygodnia Lasów. Na prośbę forum samorządowego WPN przystąpił do opracowania projektu udziału młodzieży z Suwalszczyzny w obchodach ETL w Szwecji. 

  

Trwa realizacja projektu "Zachowanie i ochrona bioróżnorodności w rolnictwie na terenie Wigierskiego Parku Narodowego". W dniach 22-23 lipca piętnastu rolników z terenu parku i otuliny uczestniczyło w sesji wyjazdowej do gospodarstw ekologicznych i agroturystycz- nych, położonych w okolicach Ostródy i Myszyńca. Kurpiowscy rolnicy hodują stare, rodzime rasy krów, koni, gęsi, kaczek, kur i pszczół. Stąd też wizyta była doskonałą okazją do praktycznego poznania zarówno korzyści z hodowli, jak i trudności w utrzymaniu starych ras zwierząt, a także zasad funkcjonowania gospodarstw ekologicznych. W sierpniu i wrześniu w siedzibie parku zorganizowano spotkania rolników zainteresowanych hodowlą poszcze gólnych ras zwierząt ze specjalistami w tej dziedzinie.

  

 

  

Kury zielononóżki (fot. J.Górecka)

  

24 lipca odbyło się posiedzenie Rady Wigierskiego Parku Narodowego, podczas której omówiono zagadnienia związane z ochroną flory i fauny parku. Dużo uwagi poświęcono także przebudowie drzewostanów, wykonanym już zabiegom i koncepcji dalszych prac związanych z czynną ochroną lasów. Podczas wizyty terenowej członkowie rady obejrzeli gliniane konstrukcje dla owadów, wylęgarnię ryb oraz dwie powierzchnie leśne, na których prowadzone są zabiegi ochronne. Rada pozytywnie zaopiniowała przedstawione działania służb parku. 

  

  

Sesja Rady Powiatu Sejny w siedzibie parku
(fot. M.Ambrosiewicz)

  

Pierwszego sierpnia w siedzibie Wigierskiego Parku Narodowego miała miejsce sesja Rady Powiatu Sejneńskiego. Podczas spotkania, w którym wzięli udział radni, starosta, dyrektor i pracownicy WPN-u, dyskutowano nad formułą współpracy starostwa i administracji parku. Ponadto zaprezentowano radnym infrastrukturę turystyczną i edukacyjną WPN-u. 

  

IX Regaty o Puchar Dyrektora Wigierskiego Parku Narodowego na długo pozostaną w pamięci wielu załóg. Od co najmniej dwóch lat żeglarze nie narzekali na nadmiar wiatru. W tym roku dmuchnęło "z nawiązką". Na 27 załóg, które stanęły na starcie, do mety dotarło 19. Warunki pogodowe wymagały od żeglarzy nie lada umiejętności i wysiłku. Rywalizowali oni w trzech klasach: omeg drewnianych, omeg plastikowych i jachtów kabinowych. Trasa wiodła z przystani PTTK w Starym Folwarku do wyspy Kamień i z powrotem. W klasie omeg drewnianych najlepsza okazała się załoga Zbigniewa Paszkowskiego, w klasie omeg plastikowych - załoga Wojciecha Dziurdziula, natomiast w klasie jachtów kabinowych - załoga Tadeusza Krasinkiewicza. Specjalną nagrodę pocieszenia przyznano załodze drewnianej omegi "Lola", która na skutek gwałtownego podmuchu wiatru zakończyła rywalizację tuż przed metą. W przyszłym roku planowane jest wprowadzenie do regat dwóch nowych dyscyplin: dla miłośników katamaranów i windsurfingu. 

 

Ministerstwo Gospodarki zaakceptowało wniosek Urzędu Miejskiego w Suwałkach dotyczący projektu rozbudowy, adaptacji i modernizacji infrastruktury turystycznej w mieście Suwałki i na terenie gminy Suwałki, wzdłuż doliny Czarnej Hańczy. Planowane jest wykorzystanie na ten cel dotacji z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Projekt, w którym partnerami są WPN i gmina Suwałki, obejmuje m.in. budowę dróg rowerowych w Suwałkach oraz na trasach łączących miasto z atrakcyjnymi miejscami rekreacji w Krzywem, Starym Folwarku i Małej Hucie.

 

indeks tematyczny "WIGRY" home Wigierski PN spis treści następny artykuł

.

.