Nr 3/2004

 Z ŻYCIA PARKU   

Fot.M.Kamiński

Joanna Adamczewska

Wojciech Kamiński

  

LATO 2004

(2)   

     

24 czerwca br. w Muzeum Okręgowym w Su- wałkach uroczyście otwarta została wystawa pt. Nad Wigrami. Poświęcona została wyjątkowym walorom przyrodniczym, historycznym i kultu- rowym jeziora Wigry. Tworzą ją trzy działy. Pierwszy przedstawia dzieje osadnictwa nad Wigrami i zagospodarowania puszczy niegdyś otaczającej jezioro, a także kamedułom. Drugi prezentuje turystykę nad Wigrami, głównie kajakarstwo i żeglarstwo. Można tu także zobaczyć, jak wygląda projekt przyszłej Stacji Edukacyjnej Wigry – Muzeum WPN im. Alfreda Lityńskiego w Starym Folwarku. Trzecia cześć to Wigierski Park Narodowy „w pigułce”. Pokazano tu wszystkie sfery działalności parku, atrakcje przyrodnicze i kulturowe. Wystawę można zwiedzać do 16 października br. 

  

  Na wystawie Nad Wigrami (fot. J.Adamczewska)

  

Okres wakacyjny był dla służb terenowych parku czasem wytężonej pracy, gdyż w ciepłe, letnie miesiące występuje największe zagrożenie ze strony zerującego w świerkach kornika drukarza. Podobnie jak i w sąsiednich nadleśnictwach Lasów Państwowych, w bie- żącym roku na terenie parku spodziewano się wzmożonej aktywności tych chrząszczy. Wskazywały na to prowadzone przez WPN obserwacje i analizy. Od 1999 roku rosła liczba drzew atakowanych przez korniki. W roku bieżącym, dzięki systematycznemu usuwaniu pojedynczych drzew opanowanych przez te owady, gradacja przebiegała „pod kontrolą” i nie wystąpiło zjawisko zamierania drzewostanów na dużych powierzchniach. Opanowaniu gradacji sprzyjała także pogoda. Szczególnie lipcowe ochłodzenie i częste deszcze w znacznym stopniu ograniczyły szybkość i intensywność rozmnażania się korników. 

  

 

    

Kończy się powoli letni sezon turystyczny. Tegoroczne lato było dość kapryśne, jedynie sierpień i początek września zrekompensowały deszczową pogodę w lipcu. 

  

Kajakarze (fot. M.Kamiński)

  

Mimo to, wielu zapalonych miłośników tej krainy przyjechało odpoczywać na łonie natury, korzystając przy tym z lokalnej bazy turystycznej: noclegowej i gastronomicznej. Istotnie wzrosła też liczba zagranicznych gości odwiedzających okolice parku, na co niewątpliwie miało wpływ rozszerzenie granic Unii Europejskiej. Park licznie odwiedzany był przez gości z Niemiec, Francji, Belgii, Holandii, a także Czech i Litwy. Turystów zachęca do przejazdu zapewne także coraz większa liczba atrakcji w postaci imprez o charakterze kulturalnym czy sportowym (jak choćby: otwarcie sezonu turystycznego w Starym Folwarku, Regaty o Puchar Dyrektora Parku, turniej piłki siatkowej, mistrzostwa w tzw. „body painting”, czyli malowaniu na ciele, które odbywały się w kom- pleksie turystycznym w Gawrych Rudzie). Odwiedzający nasz region licznie korzystają także z infrastruktury turystycznej parku: szlaków turystycznych, ścieżek edukacyjnych, itd. Z myślą o nich w bieżącym roku, dzięki pomocy finansowej NFOŚiGW, odnowione zostały zdewastowane plansze na ścieżkach edukacyjnych, wymienione tablice przy wjeździe do parku i na dziedzińcu siedziby WPN w Krzy- wem. Treść tablic została uaktualniona i wzbo- gacona o opisy w językach polskim, angielskim i niemieckim.

  

Nad bezpieczeństwem wypoczywających tu osób i mieszkańców okolicznych miejscowości czuwała przez cały okres wakacyjny Straż WPNu oraz funkcjonariusze policji i WOPR-u. Służby te od kilku lat wspierają się wzajemnie, służą temu także wspólne patrole prowadzone na jeziorach udostępnionych dla turystyki wodnej. Kontrolowany był m.in. stan techniczny jednostek pływających oraz ich wyposażenie w kamizelki ratunkowe. Wspólne akcje mają także na celu zwalczanie kłusownictwa rybackiego. 

  

  

  

ciąg dalszy   

  

  

  

indeks tematyczny "WIGRY" home Wigierski PN spis treści następny artykuł

.

.