Nr 1/2005

 PRZYRODA I KRAJOBRAZ   

Myszołów (fot. W.Misiukiewicz)

  

Wojciech Misiukiewicz

  

PTAKI DRAPIEŻNE

 

(2)

  

    

  

(rys. A.Krzysztofiak)

Błotniak stawowy – długość ciała 50–55 cm, rozpiętość skrzydeł 130 cm. Ptak ten wielkością zbliżony jest do myszołowa, ale dłuższe skrzydła i ogon sprawiają, że jest wyraźnie smuklejszy. Lecący błotniak stawowy ma skrzydła lekko uniesione, ułożone w literę V. Dorosłe samce mają skrzydła szare, na końcach bardzo wyraźnie czarne. Grzbiet i barki samców są ciemnobrunatne. Samice są całe ciemnobrunatne z jaśniejszymi brązowo-pomarańczowymi plamami na głowie i przednich krawędziach skrzydeł. Ptaki młodociane są podobne do samic, przy czym są jeszcze ciemniejsze. Gatunek ten na terenie parku jest najbardziej rozpowszechnionym lęgowym ptakiem drapieżnych i możemy obserwować go nad wszystkim brzegami wód. Błotniak jesienią odlatuje z terenu naszego kraju.

  

  

  

  

(rys. A.Krzysztofiak)

 Błotniak łąkowy – długość ciała 40–45 cm, rozpiętość skrzydeł 105–120 cm. Jest to ptak o bardzo smukłej sylwetce w czasie lotu. Dorosłe samce są łatwe do rozpoznania – upierzenie jest białopopielate z ciemnymi pasami wzdłuż skrzydeł i czarnymi końcami lotek. Samice i ptaki młodociane są brązowe z białym kuprem. Błotniaka łąkowego możemy obserwować we wschodniej części parku. Gatunek ten nie zimuje w Polsce i możemy go spotkać jedynie w sezonie lęgowym. 

  

  

 

Młody błotniak stawowy (fot. W.Misiukiewicz)

  

  

(rys. A.Krzysztofiak)

Jastrząb – długość ciała 50–60 cm, rozpiętość skrzydeł 100–120 cm. Samica tego gatunku jest wyraźnie większa od samca i jest wielkością zbliżona do myszołowa. Samiec jest niewiele większy od samicy krogulca. Skrzydła jastrzębia są stosunkowo krótkie i zaokrąglone, ogon jest długi. Dorosłe ptaki są gęsto ciemnoszaro prążkowane na białym tle. Charakterystyczny sposób latania – po szybkich uderzeniach skrzydłami następuje krótkie szybowanie – sprawia, że jastrząb jest łatwy do rozpoznania. Ptak ten jest gatunkiem osiadłym i możemy obserwować go przez cały rok.

Jastrząb (fot. W.Misiukiewicz)

  

ciąg dalszy   

  

  

indeks tematyczny "WIGRY" home Wigierski PN spis treści następny artykuł