Nr 1/2005

 Z  ŻYCIA PARKU   

Fot. J.Borejszo

Joanna Adamczewska

  

WIOSNA 2005

(3)   

     

Na przełomie maja i czerwca już po raz szósty przez nasze województwo jechali uczestnicy Sztafety Obszarów Chronionych Województwa Podlaskiego. Tegoroczna impreza rozpoczęła się 30 maja w Suwalskim Parku Krajobrazowym. W kolejnych dniach Sztafetę prowadziły: Wigierski PN, Biebrzański PN, Narwiański PN, Łomżyński Park Krajobrazowy Doliny Narwi, Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej, Białowieski PN. Uroczyste zakończenie Sztafety miało miejsce 4 czerwca w Kurowie – siedzibie NPN. W imprezie wzięło udział ponad 1100 osób z 60 szkół Suwalszczyzny i Podlasia. Patronat honorowy nad imprezą przyjęli Marszałek Województwa Podlaskiego i Wojewoda Podlaski 

  

Uroczyste zakończenie Sztafety w Narwiańskim Parku Narodowym (fot. J. Adamczewska)

  

W dniu 6 maja zawarto porozumienie w sprawie zagospodarowania i utrzymania plaży nad jeziorem Czarnym. Porozumienie zawarli: Dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji w Suwałkach, Wójt Gminy Suwałki i Dyrektor WPN-u. Osiągnięto konsensus w sprawie utrzymania i zabezpieczenia kąpieliska. Kąpielisko ma mieć zapewnioną obsługę ratowniczą, naprawę i konserwacje pomostów. Plaża będzie utrzymywana w czystości, a budynek sanitarny będzie funkcjonował przez cały sezon.

  

14 maja w siedzibie parku zorganizowano warsztaty dla nauczycieli przedszkoli pod hasłem „Ochrona środowiska na co dzień czyli Program Ekozespołów w przedszkolu”. W warsztatach wzięła udział 14-osobowa grupa nauczycieli zainteresowana wdrażaniem Programu w swoich placówkach i wśród swoich podopiecznych. W czasie warsztatów uczestnicy poznawali zasady i kolejne kroki realizacji Programu oraz otrzymali pakiety materiałów dydaktycznych. 

  

W dniach 25–28 maja w parku gościliśmy 131 uczestników XV Ogólnopolskiego Rajdu Wielodyscyplinowego po Wigierskim Parku Narodowym. Rajd zorganizowano na czterech trasach jednodniowych i czterech trasach wielodniowych. Jak co roku, najwięcej miłośników piękna Suwalszczyzny wyruszyło na trasy piesze i rowerowe. Rajd uroczyście zakończono w Ośrodku Wypoczynkowym PTTK w Starym Fowlarku wspólnym ogniskiem i licznymi konkursami – m.in. tradycyjnym turniejem wiedzy o WPN-ie.

  

W czerwcu ukazał się IV tom Rocznika Augustowsko- Suwalskiego z obszernym zbiorem referatów i komunikatów przygotowanych na ubiegłoroczną sesję popularnonaukową „XV lat Wigierskiego Parku Narodowego”. 

  

5 czerwca Wigierski Park Narodowy przy- gotował stoisko i wziął aktywny udział w imprezie o charakterze festynowo-targowym pt. „Podlaskie Gminy Wiejskie w Warszawie”, która odbywała się na Placu Zamkowym. Wydarzenie to było inicjatywą Związku Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego i miało na celu promocję regionu. 

  

W czerwcu, z okazji obchodów Dnia Ochrony Środowiska zorganizowano w miejscu edu- kacyjnym „Dziupla” spotkanie z laureatami czterech konkursów, ogłoszonych na początku roku. W czasie spotkania podsumowano przebieg i wyniki konkursów oraz projektu pt. „Dawne zawody w kamedulskiej krainie”. Przeprowadzono także pokaz tradycyjnego kowalstwa. W spotkaniu wzięło udział ponad 300 osób – głównie dzieci i młodzieży wraz z opiekunami. Uczestnicy mieli okazję zwiedzania parku z przewodnikiem, obejrzenia wystaw, wysłu- chania prelekcji oraz uczestnictwa w pokazie filmów o tematyce przyrodniczej i kulturowej. Zobacz nasz fotoreportaż.  

   

   

 

  

Komisja konkursowa przy pracy (fot. W. Malinowska)

    

Pierwszy z konkursów, plastyczny, przebiegał pod hasłem „Świat roślin WPN-u”. Inspiracją dla uczestników konkursu było bogactwo florystyczne parku, co okazało się bardzo ciekawym tematem, gdyż na konkurs napłynęło ponad 700 prac. Komisja konkursowa, pod przewodnictwem Andrzeja Strumiłło, oceniła prace w czterech kategoriach wiekowych (prace dzieci przedszkolnych, uczniowie klas I–IV, uczniowie klas V–VI, gimnazjaliści i szkoły ponadgimnazjalne) i wytypowała do nagród głównych 12 prac oraz 39 prac do wyróżnień. Pokonkursową wystawę prac była prezentowana w hollu siedziby parku w Krzywem. 

  

Drugi z konkursów, ekologiczny, pod hasłem „Stan mojego środowiska – czy są w nim odpady?” miał w tym roku swoją piątą edycję. Do konkursu przystąpiło dwanaście 5-osobowych zespołów z gimnazjów z terenu powiatów: augustowskiego, sejneńskiego i suwalskiego. Konkurs miał charakter dwuetapowy. Jednym z zadań było przygotowanie dokumentacji zgodnej z tematyką konkursu, w drugim etapie zespoły prezentowały inscenizacje i skecze o tematyce związanej z zagrożeniami powodowanymi przez odpady. Inscenizacje prezentowano podczas spotkania z laureatami pozostałych konkursów. Komisja konkursowa przyznała 3 nagrody główne oraz 9 wyróżnień. Najwyżej oceniono zespół z Gimnazjum Nr 5 w Suwałkach i dwa zespoły z Gimnazjum Nr 1 w Suwałkach. 

  

Ekozespół  z SP w Maćkowej Rudzie
(fot. P. Fiedorowicz)

  

Trzecia edycja konkursu ekologicznego, będącego częścią Programu Ekozespołów (realizowanego od 2002 roku) odbyła się pod hasłem: „Nasze działania na rzecz Ziemi – czyli Program Ekozespołów w naszej szkole. Energia”. Do konkursu przystąpiło 119 uczniów skupionych w 18 ekozespołach z 9 szkół. Komisja konkursowa oceniała albumy i plakaty, będące dokumentacją prowadzonych działań i kampanii, biorąc pod uwagę znaczenie i zasięg podejmowanych działań oraz estetykę prac. W kategorii szkół podstawowych najwyżej oceniono Szkołę Podstawową w Maćkowej Rudzie, a w kategorii gimnazjów Gimnazjum w Krasnopolu. Prace ekozespołów z tych szkół zgłoszone zostały na ogólnopolską edycję konkursu ekozespołów, która odbędzie się we wrześniu. Celem czwartego z konkursów, było zwrócenie uwagi najmłodszych na dawne rzemiosła, popularne kiedyś w naszym regionie,takich jak tkactwo, garncarstwo i kowalstwo. W konkursie wzięli udział uczniowie szkół z terenu parku, którzy w czasie ferii zimowych wykonali mnóstwo glinianych pamiątek w postaci dzbanuszków, listków, itp. oraz barwnych krajek. Natomiast uczestnicy konkursu z Suwałk odszukali warsztaty nielicznych już rzemieślników, jak np. szewców czy zdunów. W efekcie tych poszukiwań powstała „mapa ginących zawodów”. 

  

  

indeks tematyczny "WIGRY" home Wigierski PN spis treści następny artykuł