Nr 3/2005

 Z ŻYCIA PARKU   

Okolice Leszczewa. (fot. M.Kamiński)

Joanna Adamczewska

  

JESIENIĄ w Parku

(3)   

   

Jesienią w parku trwają prace związane z zabezpieczaniem upraw leśnych przed zgryzaniem przez zwierzęta. Ochrona małych sosenek i sadzonek drzew liściastych jest ważna dla przyszłości lasu, stąd też otacza się je plastikowymi osłonkami. Inną metodą jest smarowanie wierzchołków młodych drzewek specjalnymi preparatami tzw. repelentami, które "nie smakują sarnom i jeleniom. Większe uprawy grodzi się po prostu siatką. Ponieważ w czasie mroźnej i śnieżnej zimy, młode drzewka są czasem jedynym dostępnym pożywieniem zwierząt leśnych, dlatego w uprawach pozostawia się zawsze pewną ilość niezabezpieczonych drzewek.

  

Plastykowe osłonki zabezpieczające młode drzewka
przed zgryzaniem. (fot. M.Kamiński)

   

Zabiegi ochronne prowadzone są także w ekosystemach wodnych. W tym roku zakupiono i wpuszczono do jezior: Wigry, Pierty i Mulaczysko ponad 6000 sztuk jesiennego narybku suma. 

   

Zarybianie sumem jeziora Wigry. (fot. J.Adamczewski)

  

Młode sumy, zanim trafią do jeziora, przebywają w specjalnych basenach w wylęgarni ryb w Tartaku. Tu wzrastają, powiększając swoją masę, tak by mieć w naturalnych warunkach więcej sił, a tym samym większe szansę na przeżycie i dalszy wzrost.

 

Spotkanie z Ministrem Środowiska, panem Tomaszem Podgajniakiem (w środku) (fot. J.Borejszo)

   

 3 października gościł w WPN-ie Minister Środowiska, Pan Tomasz Podgajniak. W czasie spotkania z załogą, Minister wysłuchał relacji z bieżących spraw i wydarzeń w parku, a także wręczył Odznaki Honorowe Za Zasługi Dla Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Odznaczeniami uhonorowani zostali: dr Jacek Łoziński, Nadleśniczy Obrębu Ochronnego Maćkowa Ruda oraz mgr inż. Michał Osewski, Konserwator Wydzielonego Wodnego Obwodu Ochronnego Wigry.

W tym samym dniu odszedł na emeryturę, po 46 latach pracy, Pan Piotr Kisłowski, leśniczy Obwodu Ochronnego Krusznik. W WPN pracował od chwili jego utworzenia w 1989 r. Panu Piotrowi Kisłowskiemu, za wieloletnią pracę podziękowali - Minister Środowiska, dyrekcja i pracownicy parku oraz przedstawiciele Związku Leśników Polskich (zob. wywiad ).

  

 

  

We wrześniu brygada rybacka WPN-u, podczas rutynowych odłowów w Zatoce Hańczańskiej jeziora Wigry, dokonała niezwykłego odkrycia. Otóż wyłowiono żółwia, co wydawało się sensacją herpetologiczną, gdyż ostatniego żółwia błotnego na tych terenach odnotowano w latach 6O-tych. Niestety, przy bliższych oględzinach okazało się, że nie był to żółw błotny, a żółw czerwonolicy. Żółw czerwonolicy pochodzi z Ameryki Północnej. Jego nazwa pochodzi od charakterystycznych koralowych plam za oczami. Występuje przede wszystkim w środkowych stanach USA i w Meksyku. Ten gatunek żółwia często jest hodowany w domowych warunkach, a znaleziony osobnik był dowodem na nieodpowiedzialność i niefrasobliwość hodowcy, który zapewne go wyrzucił. Jeden osobnik, co prawda, nie poczyni zbyt wielkich spustoszeń, ale ekspansja obcego dla rodzimej fauny gatunku przynieść może całemu środowisku wiele szkód, a przede wszystkim zachwiać delikatną równowagę w przyrodzie (pisaliśmy o tym w numerze 2/2005 naszego kwartalnika).

  

  

Sprowadzone na teren WPN-u wiosną br. gęsi suwalskie i kury zielononóżki dobrze się zaaklimatyzowały. Jeszcze w tym roku chcemy przywieźć na teren parku 4 klacze i jednego ogiera rasy konik polski, 5 krów polskich czerwonych oraz świnie złotnickie pstre. Na początku listopada odbyło się przekazanie do gospodarstw rolnych sadzonek jabłoni w celu odnowienia tradycyjnych sadów przydomowych. Ze szkółki w Tartaku odebrano około 150 drzewek różnych odmian, m.in.: Antonówka, Ananas Berżenicki, Kosztela, Kronselska, Pepinka Litewska, Szara Reneta, Papierówka. Zostaną też posadzone podkładki, które będą szczepione w następnym roku, aby za 2 lata kolejne sadzonki starych odmian jabłoni trafiły do gospodarstw rolnych z terenu WPN-u.

  

  

29 września dwie szkoły z terenu gminy Krasnopol - Gimnazjum w Krasnopolu oraz Szkoła Podstawowa w Maćkowej Rudzie zostały nagrodzone w ogólnopolskiej edycji konkursu pt. "Program Ekozespołów w mojej szkole i przedszkolu". Szkoły uczestniczą w Programie Ekozespołów, koordynowanym na Suwalszczyźnie przez WPN. Do konkursu ogólnopolskiego przystąpiło około 900 placówek oświatowych z całej Polski. Uroczyste wręczenie nagród miało miejsce w siedzibie NFOSiGW w Warszawie.

  

  

W jednym z magazynów w bazie rybackiej WPN w Czerwonym Folwarku trwają prace remontowe, zmierzające do utworzenia tam sezonowej ekspozycji prezentującej tradycje rybackie związane z jeziorem Wigry. Wystawa pt. "Historia i tradycje rybactwa nad Wigrami" zostanie przygotowana przed rozpoczęciem sezonu turystycznego w 2006 roku. W Czerwonym Folwarku już w latach 30. XX wieku utworzono gospodarstwo rybackie. Część budynków na terenie tej osady jest wykorzystywana przez WPN dla potrzeb związanych z zabiegami czynnej ochrony ichtiofauny wód parku. Baza rybacka leży w sąsiedztwie rzeki Czarnej Hańczy (jezioro Postaw), na której w sezonie letnim koncentruje się masowy ruch osób uprawiających aktywną turystykę wodną. Ponadto przez Czerwony Folwark przebiega także jeden z licznie odwiedzanych szlaków turystycznych. Wystawa udostępniana od maja do końca września, przygotowana zostanie dzięki wsparciu NFOSiGW.

   

   

   

fot.M.Kamiński

indeks tematyczny "WIGRY" home Wigierski PN spis treści następny artykuł