Nr 2/2006

 Z ŻYCIA PARKU   

Mszarnik jutta. (fot. L.Krzysztofiak)

   

W ostatnim czasie pracownia naukowo- -edukacyjna WPN-u zajmuje się badaniem chronionego gatunku motyla - mszarnika jutta (Oeneis jutta), który jest reliktem czasów ostatniego zlodowacenia. Ten niewielki owad, o monotonnym, niemal jednolitym ubarwieniu występuje w Polsce zaledwie na kilku stanowiskach położonych w Puszczy Augustowskiej. W ubiegłym roku zinwentaryzowano stanowisko mszarnika na obszarze parku, w tym roku rozpoczęto prace zmierzające do odnalezienia miejsc jego występowania na obszarze całej Puszczy Augustowskiej. Nowo rozpoczęty projekt badawczy pt. „Strategia rozwoju populacji mszarnika jutta w północno-wschodniej Polsce i perspektywy ochrony w Wigierskim Parku Narodowym”, finansowany przez Komitet Badań Naukowych, ma na celu poznanie struktury populacji mszarnika – zbadanie liczebności, potencjału rozrodczego, biologii i ekologii, struktury płci, cyklu rozwojowego. Ponadto będą prowadzone prace zmierzające do określenia zmienności osobników tego gatunku. Badania przewidziane są na trzy najbliższe lata i będą podstawą do opracowania strategii ochrony mszarnika – rozszerzenia jego występowania lub przynajmniej utrzymania liczebności populacji tego gatunku na dotychczasowym poziomie.

   

W dniach 16–17 czerwca WPN zorganizował w Czerwonym Folwarku festyn pt. „W cieniu rybackiej sieci”. Organizacja imprezy połączona była z otwarciem nowej wystawy pt. “Historia i tradycje rybołówstwa nad Wigrami” oraz prezentacji fotograficznej pt. „Żyjący świat jezior Warmii i Mazur” na przystani wodnej Domu Pracy Twórczej w Wigrach. Spotkanie uświetniły występy licznych zespołów ludowych (m.in. Wigranie, Ruczaj, Suwalszczyzna, Ancyjas, Zorniczeńka), zespołu Dautenis oraz młodych aktorów z SP w Maćkowej Rudzie, którzy przygotowali inscenizację pt. „Legenda o siei wigierskiej”. Swoje stoiska przygotowały firmy oferujące turystyczny sprzęt pływający, sprzęt wędkarski. Można też było spróbować przysmaków kuchni regionalnej i wziąć udział w licznych konkursach. 

Zobacz też: Historia i tradycje rybactwa

   

Na wystawie „Historia i tradycje rybołówstwa”.
(fot. W.Misiukiewicz)

   

Staraniem służb leśnych WPN odnowiono dwa miejsca pamięci na terenie parku. W Obwodzie Ochronnym Lipniak ustawiony został nowy krzyż na mogile żołnierzy rosyjskich poległych w czasie I wojny światowej, a w uroczysku Wierchstaw k. Sarnetek wyremontowano krzyż w miejscu pochówku powstańców 1863 roku.

   

Nowy krzyż na mogile żołnierzy rosyjskich.
(fot. J.Borejszo)

   

   

 

Joanna Adamczewska

  

Od wiosny do lata

(2)   

    

W związku z trwającym już w pełni sezonem turystycznym zakończono wyznaczanie przebiegającego przez Wigierski Park Narodowy, suwalskiego odcinka Podlaskiego Szlaku Bocianiego (rowerowego). Pomysłodawcą szlaku jest Północnopodlaskie Towarzystwo Ochrony Ptaków w Białymstoku. Tak zwany odcinek suwalski biegnie od miejscowości: Stańczyki (woj. warmińsko – mazurskie) do wsi Jesionowo nad Biebrzą. Szlak przebiega na terenie powiatów: gołdapskiego, suwalskiego, sejneńskiego i augustowskiego. Szlak oznakowany został kolorem czerwonym, na odcinku o długości około 185 kilometrów. W granicach parku przebiega przez miejscowości: Wiatrołuża, Lipniak, Nowa Wieś, Krzywe, Leszczewo i Leszczewek, Stary Folwark, Czerwony Folwark, Mikołajewo, Sarnetki, kierując się do Głębokiego Brodu. Turysta poruszający się tym szlakiem z pewnością będzie miał wiele okazji do obserwacji, a tym samym poznania życia i obyczajów bociana białego, który utrwalił się jako najbardziej charakterystyczny element naszego, polskiego krajobrazu.

   

Przewodnik „Wędrówki po Wigierskim Parku Narodowym”

      

Wybierając się czy to na Szlak Bociani czy to na inne trasy turystyczne i edukacyjne w Wigierskim Parku Narodowym należy pamiętać o wykupieniu kart wstępu. Kartę wstępu można nabyć w Centrum Informacji Turystycznej w Krzywem, leśniczówkach, polach namiotowych oraz kwaterach agroturystycznych. Karta upoważnia do zwiedzania wystaw: przyrodniczej pt. „Nad Wigrami” w budynku dyrekcji parku, wystawy etnograficznej w Krzywem, wystawy pt. „Historia i tradycje rybołówstwa nad Wigrami” w Czerwonym Folwarku oraz wejścia na ścieżki przyrodnicze, szlaki turystyczne lądowe i wodne.

   

Zanim zdecydujemy się na odwiedzenie parku warto zaopatrzyć się w publikacje na temat WPN-u. Wszystkich zainteresowanych przyrodą i kulturą naszego regionu pragniemy poinformować, że wraz z początkiem roku ukazało się wiele ciekawych wydawnictw, m.in.: przewodnik po ścieżce przyrodniczo-archeologicznej „Las”, przewodnik turystyczny „Wędrówki po Wigierskim Parku Narodowym” i „Przewodnik do rozpoznawania organizmów występujących w lasach Wigierskiego Parku Narodowego”. Publikacje te można zakupić w Centrum Informacji Turystycznej WPN, lub też otrzymać za zaliczeniem pocztowym. Zapraszamy na stronę internetową: www.wigry.win.pl/wydawnictwa, gdzie znajduje się pełna oferta wydawnictw WPN-u.

   

Apelujemy do przebywających na szlakach turystycznych WPN-u o zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa przeciwpożarowego! Wzrost temperatury i spadek wilgotności ściółki leśnej stwarzają niebezpieczeństwo pożaru. Niestety sezon turystyczny rozpoczął się już dość dramatycznie – na terenie WPN-u odnotowano dwa, na szczęście nieduże pożary lasu w miejscach szczególnie chętnie odwiedzanych przez turystów – w okolicy Zatoki Słupiańskiej jeziora Wigry oraz przy wsi Krzywe. W obu przypadkach przyczyną zaprószenia ognia były niedopałki papierosów. Przypominamy, że w parkowych lasach palenie papierosów jest zabronione w ciągu całego roku, niezależnie od pogody.

   

   

   

   

   

indeks tematyczny "WIGRY" home Wigierski PN spis treści następny artykuł