Nr 1/2009

 Z ŻYCIA PARKU   

Wigry. Fot. M.Kamiński

 

Joanna Adamczewska

  

LATA 2007 - 2008

 

(3) 

 

  

W 2008 r. dziesięciu pracowników parku uzyskało uprawnienia licencjonowanych przewodników turystycznych. Istotna poprawie uległa infrastruktura turystyczna – wybudowano 3 platformy widokowe na trasie kolejki leśnej, 3 pomosty kajakowe przy polach namiotowych na trasie Czarnej Hańczy, a w Jastrzębach – nowy pomost i wiaty. Zagospodarowano parking w Krzywem, poprawiono stan tablic i oznakowań na szlakach. Inwestycje te możliwe były dzięki środkom pochodzącym z dotacji NFOŚiGW na projekt „Budowa i modernizacja infrastruktury turystycznej służącej udostępnianiu obszaru Wigierskiego Parku Narodowego”.

  

Nowy pomost dla kajakarzy na trasie Czarnej Hańczy

(fot. J.Borejszo)

  

Z myślą o tych, którzy aktywnie lubią spędzać czas na łonie przyrody przygotowano ofertę edukacyjno-turystyczną pt. „Letnia Akademia Przyrody”. W czasie wakacji w Ośrodku Edukacji Środowiskowej nad Zatoką Słupiańską jeziora Wigry prowadzono otwarte spotkania o charakterze warsztatów przyrodniczych. Organizowano tematyczne wyprawy rowerowe z przewodnikiem i warsztaty fotograficzne. Dużym zainteresowaniem cieszyło się tzw. „Zielone Kino” czyli otwarte pokazy filmów na stacji początkowej Wigierskiej Kolejki Wąskotorowej w Płocicznie. Wyświetlano filmy dokumentalne i przyrodnicze, w których główne role grali ludzie z terenu Suwalszczyzny i piękne suwalskie pejzaże. Głównym sponsorem „Letniej Akademii Przyrody” był WFOŚiGW w Białymstoku.

  

Letnia Akademia Przyrody – warsztaty przyrodnicze

nad J. Wigry (fot. E.Perkowska)

  

  

  

  

 

     

W kolejnych numerach naszego kwartalnika znajdą Państwo zdjęcia, których autorami są uczestnicy i laureaci konkursu fotograficznego pt. „Wśród lasów i jezior”. Celem konkursu było utrwalenie na fotografii najpiękniejszych zakątków Wigierskiego Parku Narodowego i tych elementów przyrody, kultury i krajobrazu, które są najbardziej charakterystyczne dla terenu parku. W konkursie, trwającym do września 2008 r., mogły wziąć udział wszystkie osoby amatorsko zajmujące się fotografowaniem. Uroczyste wręczenie nagród odbyło się podczas „Święta Siei” w Domu Pracy Twórczej na Wigrach. Wystawa prac konkursowych prezentowana jest do dnia dzisiejszego w siedzibie Wigierskiego Parku Narodowego w Krzywem. Dużym zainteresowaniem cieszyły się też inne formy edukacji, w tym: „Ferie zimowe” (cykl zajęć i warsztatów), „Wigierski Tropiciel” (koło zainteresowań dla młodzieży gimnazjalnej), rozmaite warsztaty – malowanie pisanek, tworzenie palm i ozdób świątecznych.

  

Uczniowie SP w Nowej Wsi ręcznie malują bombki

podczas warsztatów w WPN (fot. J.Górecka)

  

W latach 2007-2008, dzięki dotacji NFOŚiGW na projekt „Ochrona walorów krajobrazowych Wigierskiego Parku Narodowego” prowadzono wykupy gruntów z rąk prywatnych właścicieli, zabezpieczając je przed zabudową i przekształceniem walorów przyrodniczo-krajobrazowych. Wykupiono ponad 8 ha gruntów, m.in. część jeziora Ślepe-Zielone, tereny w sąsiedztwie jezior Krusznik i Klonek, działkę na wyspie Ostrów, tereny w dolinie rzeki Wiatrołuży.

  

Wiatrołuża (fot. J.Borejszo)

  

  

  

  

  

  

  

  

indeks tematyczny "WIGRY" home Wigierski PN spis treści następny artykuł