Nr 3/2009

 Z ŻYCIA PARKU   

Zawody w dmuchaniu baniek. Fot. J.Górecka

 

  

Joanna Adamczewska

Wojciech Misiukiewicz

  

LATO NAD WIGRAMI

 

(1) 

  

1 czerwca 2009 roku w Muzeum Wigier w Starym Folwarku, z okazji Dnia Dziecka, zorganizowano imprezę pod nazwą Między- galaktyczne Zawody w Dmuchaniu Baniek Mydlanych. W imprezie uczestniczyło około 300 dzieci wraz z opiekunami. Pogoda dopisała, więc udało się oprócz zawodów w dmuchaniu baniek mydlanych przeprowadzić szereg zabaw, konkurencji sportowych i gier na świeżym powietrzu. Jednak impreza była poświęcona nie tylko zabawie, ale także zagadnieniom czystości wód i wpływu detergentów stosowanych w gospodarstwach domowych na stan rzek i jezior.

  

Zawody w przeciąganiu liny mają już długoletnią tradycję podczas imprez w parku. Dzień Dziecka w Muzeum Wigier. Fot. J. Górecka

  

W dniu 5 czerwca podpisana została przez Wigierski Park Narodowy oraz Centrum Projektów Środowiskowych w Warszawie umowa na dofinansowanie projektu: „Kwartalnik „Wigry” jako narzędzie edukacji mieszkańców Wigierskiego Parku Narodowego”. Projekt został złożony w ramach konkursu 6/2008 „Działania edukacyjne skierowane do społeczności lokalnych na obszarach chronionych”, w ramach Działania 5.4 Kształtowanie postaw społecznych sprzyjających ochronie środowiska, w tym różnorodności biologicznej Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Projekt w 85% zostanie sfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, pozostałe 15% zapewni budżet państwa. Dzięki temu będziemy mogli przez kolejne 2 lata tworzyć i wydawać m.in. kwartalnik „Wigry”. Ponadto ukaże się nowy dodatek do kwartalnika pt. „Na miedzy”, skierowany do mieszkańców wsi położonych na terenie parku i jego otuliny. O działaniach w ramach projektu (liczne warsztaty, spotkania i szkolenia) będziemy Państwa informować na bieżąco w kolejnych numerach kwartalnika.

  

W dniach 3-26 lipca w murach Muzeum Wigier w Starym Folwarku goście odwiedzający placówkę mogli obejrzeć wystawę „Fotografia dzikiej przyrody”. Eksponowano 70 zdjęć, wybra- nych z wystaw będących wynikiem konkursu fotograficznego „Wildlife Photographer of the Year” w latach 2002-2008 organizowanego corocznie przez BBC Wildlife Magazine i Natural History Museum w Londynie. Sponsorami tej wystawy w Muzeum Wigier były suwalskie firmy: SABO, INTERTIM, SZULC TRADING, GAMESA. Ekspozycja cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem wśród gości odwiedzających park. W lipcu Muzeum Wigier odwiedziło 2853 turystów.

  

 

Fotografia Dzikiej Przyrody w Muzeum Wigier.

Fot. E. Perkowska

  

Na uprawach leśnych przeprowadzono pielęgnację polegającą na niszczeniu chwastów. Zabiegi koszenia lub motyczenia wykonuje się systematycznie aż do czasu, kiedy chwasty przestają zagrażać młodym drzewkom. Ogółem niszczenie chwastów wykonano na powierzchni 21,45 ha. Prace te były dofinansowane ze środków EkoFunduszu w ramach dużego projektu pt. ”Przebudowa drzewostanów w Wigierskim Parku Narodowym”, realizowanego od 2002 r.

  

  

  

  

  

 

  

W lasach parków narodowych najważniejszym celem ochrony jest zachowanie lub odtworzenie naturalnej struktury ekosystemów. Fot. W. Misiukiewicz

  

W dniach 7-8 lipca na terenie WPN-u odbywał się obóz naukowy dla najzdolniejszych młodych ekologów. Pobyt na „Obozie Młodych Naukowców” był dodatkową nagrodą dla wybitnych gimnazjalistów – finalistów konkursu organizowanego przez Białowieski Park Narodowy pt. „Bioróżnorodność i formy ochrony przyrody w Polsce” (w WPN-ie organizowany był etap szkolny i wojewódzki). W zajęciach prowadzonych w ramach obozu udział wzięła 20 osobowa grupa uczniów i opiekunów z terenu całego kraju oraz pracownicy Białowieskiego Parku Narodowego. Młodzi naukowcy z pasją tropili bobry podczas zajęć w Ośrodku Edukacji Środowiskowej, badali właściwości wody, zwiedzili wystawy w parku i Muzeum Wigier.

  

Młodzi naukowcy badają właściwości chemiczne jeziora Wigry. Fot. J. Adamczewska

  

W lipcu WPN podpisał umowę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie na dofinansowanie przedsięwzięcia związanego z budową Systemu Informacji Geograficznej (GIS), który ma usprawnić wykonywanie zadań ochronnych w parku. W ramach tego projektu wszyscy leśniczowie zostaną wyposażeni w specjalne urządzenia mobilne do rejestracji wykonywanych zadań w terenie z możliwością pomiarów GPS. Do dyspozycji pracowników merytorycznych, odpowiedzialnych za wykonywanie zadań ochronnych, będzie specjalny system informatyczny zbudowany w technologii GIS.

  

Nowa Kładka w dolinie Czarnej Hańczy.

Fot. M. Wrona

  

Na ścieżkach przyrodniczo - edukacyjnych „Las” oraz ,,Suchary” wymieniono wszystkie tablice informacyjne (60 szt.).W wielu miejscach na szlakach pojawiły się nowe duże tablice z mapą parku, wszystkie 16 obszarów ochrony ścisłej zostało oznaczonych w terenie przez ustawienie przy nich tablic informacyjnych z nazwą obszaru. Na szlakach i ścieżkach edukacyjnych odnowiono i zamontowano 80 tabliczek oraz 9 drogowskazów, które ułatwią turystom poruszanie się po parku. Odbudowano też prawie półtorakilometrowy odcinek kładki drewnianej przez dolinę Czarnej Hańczy. Dla wygody turystów ustawiono 20 nowych zadaszonych ławostołów w miejscach odpo- czynku przy ścieżkach edukacyjnych i szlakach turystycznych oraz na polach namiotowych. Wybudowano również nowy odcinek drewnianej kładki na zielonym szlaku w pobliżu Piasków.

  

  

  

  

ciąg dalszy   

  

  

  

indeks tematyczny "WIGRY" home Wigierski PN spis treści następny artykuł