Nr 4/2009

 PRZYRODA I KRAJOBRAZ   

Towarzyszące burzy wyładowanie atmosferyczne.
(fot. M. Romański)

  

Aleksandra Mackiewicz

  

ANOMALIE

POGODOWE

(2)

 

      

Wysokość opadów była zróżnicowana w poszczególnych miesiącach. Największe sumy miesięczne opadów występowały w lipcu i sierpniu (średnio 82 i 95 mm). Najmniej opadu spadało w miesiącu kwietniu – średnio 26 mm. Najwyższe różnice sum opadów w poszczególnych latach przypadały na miesiące letnie. Poniżej są przykłady anomalnych sum opadów letnich odbiegających od średnich wielkości:

  

31 mm - lipiec 2006

19 mm – sierpień 2002

187 mm - lipiec 2007

181 mm – sierpień 2006

  

W meteorologii można zaprezentować w łączny sposób temperaturę i opad, w celu określenia charakteru danego roku. Poniższy wykres przedstawia klasyfikację termiczno-opadową dla Sobolewa.

   

 

   

To nie jest prima aprilis - tak było nad Czarną Hańczą

w dniu 1.04.2006 r. (fot. A. Mackiewicz)

  

  

  

  

 

  

  

Artykuł ten nie wyczerpuje rodzajów anomalii pogodowych, które mogą występować na naszym terenie. W opinii Polaków północno-wschodnia Suwalszczyzna funkcjonuje jako biegun zimna. Jednak w rekordach klimatycznych publikowanych na stronie IMGW ekstremalna wartość ze stacji w Suwałkach nie dotyczy temperatury powietrza, a jedynie ciśnienia atmosferycznego. Najwyższa wartość została stwierdzona w dniu 16 grudnia 1997 i wyniosła 1054,4 hPa.

  

  

Łagodna zima bez śniegu i mrozu zdarza się coraz częściej - 7.12.2008 r., Suchar III. (fot. M. Romański)

  

  

  

  

  

  

       

Rejestrator Milos 500 na ogródku meteorologicznym

w Sobolewie. (fot. M. Romański)

  

Liczne doniesienia i prace naukowe wskazują, że ekstremalne zjawiska w pogodzie będą pojawiać się coraz częściej i zwiększać się będzie ich intensywność. Miejmy jednak nadzieję, że piękna, mroźna i śnieżna zima nadal będzie kojarzona z północno-wschodnim zakątkiem Polski.

indeks tematyczny "WIGRY" home Wigierski PN spis treści następny artykuł