Lech Krzysztofiak,  Anna Krzysztofiak

  

Mrówki Formicidae Parku Krajobrazowego Puszczy Rominckiej

  

  

   Metody badań

  

Materiał, który posłużył do opracowania fauny mrówek Parku Krajobrazowego Puszczy Rominckiej zbierany był różnymi metodami przez okres od sierpnia do połowy października 2005 roku. Do odłowu mrówek wykorzystano pułapki Barbera, które instalowano w ilości 10 szt. na jednej powierzchni. Pułapki zainstalowano na początku sierpnia, ustawiając je na poszczególnych powierzchniach w linii prostej w odstępach trzymetrowych, a materiał wybierano z nich co dwa tygodnie do połowy października. Zagęszczenie mrowisk badano metodą przeglądania poletek o rozmiarach 3 x 3 metry, na których zaznaczano wszystkie gniazda mrówek, określając ich przynależność gatunkową. Ponadto stosowano metodę chwytania owadów „na upatrzonego”, penetrując badany teren w poszukiwaniu mrowisk i pojedynczych mrówek, szczególnie uważnie przeglądając spróchniałe gałęzie i pniaki, pnie żywych drzew z widocznymi otworami oraz miejsca pod kamieniami.

  

Do opracowania składu gatunkowego mrówek leśnych z rodzaju Formica oraz rozmieszczenia ich mrowisk (kopców budowanych ze szczątków roślin) wykorzystano materiał zebrany przez pracowników Nadleśnictwa Gołdap w ramach inwentaryzacji mrowisk leśnych.

  

Przy oznaczaniu zebranego materiału do gatunku posługiwano się kluczami do oznaczania mrówek Polski (Dlussky, Pisarski 1971, Radchenko i in. 2004). Zastosowane nazewnictwo gatunków zgodne jest z opracowaniem „Fauna Polski. Charakterystyka i wykaz gatunków” (Bogdanowicz i in. 2004).

  

  

ciąg dalszy »

  

  


  

« spis treści              « inne wydawnictwa          « opis projektu