Proszę chwilę zaczekać, ładuję stronę ...

 

  

Wśród mchów i paproci, czyli co nie tylko Żwirek i Muchomorek wiedzieć powinni o Wigierskim Parku Narodowym

 

W dniu 24 maja obchodzony jest Europejski Dzień Parków Narodowych.

W tym dniu w 1909 roku został utworzony pierwszy park narodowy w Europie – szwedzki Sarek.

 

W Europie jest ponad 250 parków narodowych, w Polsce 23. Polskie parki narodowe zajmują około 1 proc. powierzchni naszego kraju. Najstarszy w Polsce jest Białowieski Park Narodowy założony w 1921 roku. Wigierski Park Narodowy został utworzony w 1989 roku dla ochrony jeziora Wigry i okolicznych jezior, lasów, łąk i torfowisk bogatych w rzadkie i cenne gatunki roślin i zwierząt.

 

W dniu 24 maja Wigierski Park Narodowy zaprasza na dzień otwarty. Tego dnia będzie można wziąć udział w grze terenowej oraz zwiedzić nieodpłatnie obiekty parku – Muzeum Wigier w Starym Folwarku, wystawę etnograficzną w Krzywem, ścieżki edukacyjne oraz szlaki turystyczne wodne i lądowe.

 

Gra terenowa Wśród mchów i paproci, czyli co nie tylko Żwirek i Muchomorek wiedzieć powinni o Wigierskim Parku Narodowym odbędzie się w Krzywem k/Suwałk.

 

 

 

W grze mogą wziąć udział drużyny, liczące od 3 do 7 osób. Punkt startowy gry będzie w obiekcie edukacyjnym „Dziupla”, który na ten dzień zamieni się w „Dziuplę Mądrych Sów”. Trasa gry będzie przebiegać na ścieżce edukacyjnej „Las” i w jej pobliżu. W grze wygrywa każdy uczestnik, gdyż na każdym z 12 przystanków otrzyma drobny upominek. Nagrody rzeczowe dostaną 3 zwycięskie drużyny oraz zostaną przyznane przez jury wyróżnienia.

 

Program:

Rejestracja drużyn: 10.00 – 11.00

Czas trwania: 11.00 – 13.00

Ognisko z poczęstunkiem i wręczenie nagród: 13.00 – 14.00

 

 

Przystanki gry:

 

1. Bartnictwo

Bartnictwo to dawna forma pszczelarstwa polegająca na opiece nad rojami dzikich pszczół, które zamieszkiwały w dziuplach starych sosen i dębów. Bartnik zajmował się podbieraniem miodu, czyszczeniem i naprawą barci oraz dzianiem nowych. Miód, który wybierał pochodził z kwiatów drzew leśnych: sosen i lip, wrzosów, gryki, rzepaku, łubinu lub koniczyny.

 

2. Dobra puszczańskie

Intensywne użytkowanie puszcz rozpoczęli kameduli wigierscy. W XVII i XVIII wielu założyli liczne smolarnie i rudnie. Smolarze wytapiali smołę i dziegieć, a rudnicy- żelazo z rudy darniowej. Puszcza dostarczała owoców jagodowych i grzybów, które można było znaleźć w runie leśnym.

 

3. Drugie życie drzewa

Jak wiele życia jest w martwym drewnie ? Martwe drzewa i krzewy oraz ich części stanowią integralną część lasu, potrzebną do prawidłowego jego funkcjonowania oraz utrzymania różnorodności biologicznej i w konsekwencji dla zapewnienia trwałości takiego lasu. Wiele organizmów zarówno roślinnych jak i zwierzęcych znalazło tu swój nowy dom. Wiele z nich nie mogło by funkcjonować bez niego. Bardzo różnorodny jest więc świat roślin, zwierząt i grzybów związanych z rozkładającymi się kłodami, wykrotami, pniakami i konarami.

 

4. Ptasi sektor

Ptaki są najliczniejszą grupą kręgowców w Wigierskim Parku Narodowym. Łącznie występuje tu 210 gatunków, z czego 160 to gatunki lęgowe. Zamieszkują środowiska wodne i lądowe. Można je spotkać nad jeziorami, wysoko fruwającymi po niebie, a czasem można je usłyszeć tylko w mrokach nocy. Rozpoznawanie głosów nawet najczęściej występujących gatunków jest nie lada wyczynem.

 

5. Leśny tropiciel

Wędrując po lesie lub łące trudno jest zobaczyć zwierzęta. Wolą ciszę i spokój, a w poszukiwaniu pożywienia wyruszają zazwyczaj o zmierzchu. Na trasie naszej wędrówki możemy zobaczyć jedynie tropy lub ślady żerowania wilka, łosia, sarny, jelenia, borsuka, lisa, zająca, żurawia czy dzięcioła.

 

6. Ropuchowy zakątek

W Wigierskim Parku Narodowym występuje 12 gatunków płazów. Do najsilniej zagrożonych wyginięciem w Europie należą traszka grzebieniasta oraz kumak nizinny. Występują tu również rzekotki drzewne oraz 3 gatunki ropuch. Wczesną wiosną zwierzęta te przystępują do rozmnażania i wtedy możemy łatwiej odróżnić samca od samicy, a ich wieczorne koncerty słychać w całej okolicy.

 

7. Z wizytą u zielarki

Rośliny są jedynymi żyjącymi organizmami, które potrafią produkować pożywienie. W skomplikowanym procesie fotosyntezy (zielony barwnik zawarty w roślinach) chlorofil z wody (pobieranej gleby) i dwutlenku węgla (pobieranego z powietrza) w obecności światła wytwarza związki organiczne i tlen. Las jest wielkim zbiorowiskiem roślin, dzięki którym człowiek może przetrwać. Czy poradziłbyś sobie w lesie jak nasi przodkowie?

 

8. Mokra robota

Woda stanowi 71% powierzchni kuli ziemskiej. Jest jednym z największych środowisk, które zamieszkują zwierzęta i rośliny. Co możesz zobaczyć w kropli wody. Czasem może Cię przerazić to co zobaczysz.

 

9. Zagubiona turystka

Wędrując ścieżkami Wigierskiego Parku Narodowego trudno się zgubić. Szlaki są dobrze oznakowane, można poruszać się zgodnie z podpowiedziami przewodnika, a jak już wszystkie podpowiedzi zawiodą to można przypomnieć sposoby poruszania się w lesie wykorzystując przyrodę.

 

10. Skrzynia niespodzianek

Poznając przyrodę korzystamy z różnych zmysłów: wzroku, słuchu, smaku, dotyku. Jakże trudne jest poznawanie, gdy mamy do dyspozycji tylko jeden z nich.

 

11. Kryptozoologia.

Kryptozoologia zajmuje się odkrywaniem nowych zwierząt. Krypto – oznacza ukryty, a zoologia naukę o zwierzętach. Kryptozoologia bada również zwierzęta, o których wielu słyszało, ale niewielu miało okazje je zobaczyć . Przecież niemal każdy słyszał o Yeti, które to grasuje gdzieś w Himalajach; w Ameryce – liczni badacze poszukują śladów aktywności Wielkiej Stopy, poszukiwania potwora z Loch Ness trwają bezustannie.

 

12. Królestwo światła

Las to nie tylko drzewa, to przestrzeń między nimi, zwierzęta, grzyby i mikroorganizmy, których nie widać. To przestrzeń między wszystkimi żywymi elementami. To również klimat, gleba, woda oraz światło. Bez światła niektóre rośliny mogą się obyć.

 

Zgłoszenia do dnia 21 maja 2015 roku na adres e-mail: ela.perkowska@wigry.org.pl  lub telefonicznie: +4887 5632540. W dniu gry w punkcie startowym – obiekt edukacyjny „Dziupla” w Krzywem

w godzinach 10.00-10.45

 

 

Regulamin gry terenowej

 

Pytania do gry terenowej

  

Mapka

 

Karta zgłoszeniowa

  

 

Powrót