Wersja fińska         

     FINLANDIA

Finlandia jest krajem nordyckim, położonym pomiędzy wschodem, a zachodem.
Finlandia graniczy ze Szwecją (długość granicy lądowej 614 km), z Norwegią(7361km) oraz Rosją (1340km). Długość linii brzegowej Finlandii wynosi 4600km.Kraj ten rozciąga się na 1157km z południa na północ oraz na 542km ze wschodu na zachód. Powierzchnia Finlandii wynosi 338145km kw. Nieprzebyte lasy, unikalne archipelagi oraz tysiące jezior tworzą niezapomniane krajobrazy. 69% powierzchni kraju jest pokryte lasami. Pozostałe 31% jest w 10% pokryte wodą, zaledwie 8% to użytki rolne i wreszcie 13% to tereny zurbanizowane i nieużytki. Finlandia jest znana jako kraj tysiąca jezior lecz w rzeczywistości jest ich ponad 188 tys. 

Finlandię zamieszkuje 520000 tys. ludzi. Większość z nich mieszka na południu kraju, gdzie również znajduje się jego stolica - Helsinki. Gęstość zaludnienia wynosi 17 osób/km2 i jest jedną z najniższych w Europie. 65% ludności mieszka w miastach. Finlandię zamieszkuje około 6500 Lapończyków (Saamowure), z których większość (ok. 4000) żyje w Laponii. Około 84% Finów to katolicy wyznania luterańskiego, 1% to prawosławni, zaś 12% deklaruje się jako niewierzący. 

Finlandia posiada dwa języki urzędowe: fiński, którym włada 92% ludności oraz szwedzki, którego używa 6% populacji. Część Lapończyków używa ich własnego języka. Około 300-tysięczna mniejszość używająca języka szwedzkiego zamieszkuje głównie wybrzeże oraz wyspy położone w zatoce Botnickiej .Ponieważ fiński jest ojczystym językiem jedynie około 5 milionów ludzi, dlatego też znajomość języków obcych jest koniecznością dla Finów . Finlandia ogłosiła niepodległość 6.12.1917 po upadku caratu w Rosji. Współczesna Finlandia jest krajem dobrobytu, dbającym o zabezpieczenie swoich obywateli, o wysokiej stopie życiowej oraz zaawansowanej technologii przemysłowej. 

 Ustrój polityczny Finlandii to demokracja z prezydentem, wybieranym na 6-letnią kadencję, jako głową państwa. Władzę ustawodawczą sprawuje jednoizbowy parlament składający się z 200 przedstawicieli społeczeństwa wybieranych co 4 lata. Prezydentem Finlandii jest obecnie pani Tarja Halonen - pierwsza kobieta na tym stanowisku.

   

     Kainuu - region w sercu Finlandii

Region Kainuu jest położony w geograficznym centrum kraju, około 500 km na północ od Helsinek. Kainuu leży w prowincji Onlu. Region ten składa się z 10 gmin. Dwie gminy miejskie to Kajaoni, centrum administracyjne i ekonomiczne, oraz Kuhmo.

Pozostałe osiem gmin wiejskich to: Hyrynsalmii, Paltamo, Puolanka, Ristijärvi, Sotkamu, Suomussalmi, Vaala i Vuolijoki. Region ten zamieszkuje 90 tys. ludzi, a jego powierzchnia wynosi 24451 km2. Wielu mieszkańców Kainuu ciągle zamieszkuje obszary wiejskie, lecz coraz więcej z nich migruje do miast lub na południe kraju. Przyczyną tego stanu rzeczy jest utrzymujące się w regionie wysokie bezrobocie (20%). Obszar ten jest bardzo słabo zaludniony - gęstość zaludnienia wynosi jedynie 3,9 osób / km2

Główne działy gospodarki w regionie to sektor publiczny zatrudniający 35,1% zawodowo czynnych mieszkańców, usługi(26,4%), przemysł(15,2%) oraz rolnictwo i leśnictwo (13,6%). Najważniejsze dziedziny przemysłu to przemysł drzewny i papierniczy, produkcja taboru kolejowego oraz elektronika. Odległości w Finlandii są duże lecz ułatwieniem jest sieć dobrych dróg oraz połączeń kolejowych i lotniczych; jak również sieć internetowa. Regin Kainuu graniczy z Rosją (260 km granicy lądowej) i posiada długotrwałe tradycje wymiany handlowej oraz kulturalnej z przygranicznymi rejonami Rosji. 
Krainę tę charakteryzują lasy, wielkie przestrzenie oraz pierwotna przyroda. Kainuu był pierwszym regionem w Finlandii, który zainicjował połączenie badań nad życiem dzikich zwierząt w ich pierwotnym środowisku (lasy) oraz przeprowadził kompleksowy spis naturalnych zasobów regionu. Całkowita powierzchnia lasów w Kainuu wynosi 2044000ha, co daje 20ha lasu na jednego obywatela regionu. 46% całkowitej powierzchni obszarów leśnych należy do prywatnych właścicieli (18000 działek leśnych). Lasy państwowe stanowią 40% , zaś pozostałe 14% należy do przedsiębiorstw. Około 65000 tyś. ha (4%) obszarów leśnych w regionie jest chronionych. Mieszkańcy Kainuu od dawna wykorzystują lasy na różne sposoby. Ponad połowa corocznych zbiorów leśnych jagód pochodzi z Kainuu. Jagody są sprzedawane lub przerabiane w sposób domowy. Wartość plonów jagód wynosi 10% wartości drewna pozyskiwanego w regionie. Polowanie oraz turystyka piesza cieszą się wielką popularnością zarówno wśród turystów jak i mieszkańców regionu. Położenie geograficzne oraz walory przyrodnicze miały również duży wpływ na kulturę regionu. Kilkunastu znanych pisarzy oraz poetów fińskich pochodzi z Kainuu. Narodowa Epopeja Kalevala powstała właśnie tutaj. 

Klimat regionu jest surowy. Występują tu cztery pory roku. Okres wegetacyjny wynosi 140 dni, a przez około 6 miesięcy Kainuu pokrywa śnieg. Te niedogodności klimatyczne podnoszą koszty ogrzewania domów oraz transportu, lecz także są atrakcją turystyczną, z uwagi na sporty zimowe. 

  

dalej