Proszę chwilę zaczekać, ładuję stronę ...

Nr 2/2010

 Z ŻYCIA PARKU   

 

 

  

Joanna Adamczewska

  

Wiosna

 

(2) 

Wiosną w lasach parku posadzono blisko 9 tysięcy szt. młodych drzewek. Zastąpią one drzewa powalone przez wiatr oraz obumarłe na skutek żerowania owadów lub chorób grzybowych. Tak zwane odnowienia wykonano na powierzchni 1,63 ha. Od 2002 roku WPN realizuje projekt związany z przebudową drzewostanów. Projekt zakłada przywrócenie równowagi biologicznej w ekosystemach leśnych poprzez dostosowanie składów gatunkowych drzewostanów do warunków siedliskowych. Prze- budowa postępuje wraz z naturalnymi procesami „wypadania” drzew. Odnowienia prowadzone są przede wszystkim w miejscach, gdzie z różnych przyczyn powstały w drzewostanie przerzedzenia i luki.

  

1 czerwca rozpoczął żeglugę po jeziorze Wigry statek „Kameduła”, który zabierać będzie na pokład grupy turystów liczące do 34 osób. „Kameduła” pływać będzie po tej samej trasie co jego poprzednik – słynny z papieskiej wizyty w roku 1999 statek „Tryton”. Rejsy, rozpo- czynające się z przystani przy zespole poklasz- tornym w Wigrach, odbywać się będą do końca października.

  

„Kameduła” w pierwszym rejsie po jeziorze Wigry.
(Fot. Maciej Kamiński)

 

Wigierski Park Narodowy brał udział w targach turystycznych w Białymstoku oraz w warsztatach dla polskich i zagranicznych biur podróży „Odkryj Podlaskie”, które odbyły się 19 marca w Białymstoku. Podczas spotkania zaprezentowana została oferta Muzeum Wigier.

 

Duże zainteresowanie innych parków narodowych budzi wdrażany w WPN-ie projekt wykorzystania geograficznego systemu infor- macyjnego (GIS), wspomagającego wykonywanie zadań ochronnych. Projekt w całości sfinansował NFOŚiGW. Podczas niedawnej wizyty przedstawiciela Funduszu, zaprezentowaliśmy działanie systemu w praktyce, uzyskując wysoką ocenę postępów realizacji projektu. Systemy GIS pozwalają na zapis danych przestrzennych w logicznej strukturze, na wszechstronną ich analizę i wizualizację. GIS stanowi dziś jedno z najskuteczniejszych narzędzi do wykonywania inwentaryzacji przyrodniczej danego obszaru.

  

Leśniczowie korzystają z rejestratorów polowych umożliwiających m.in. pracę z mapą numeryczną w terenie i wykonywanie pomiarów GPS. Nowa technologia wspierać będzie ich codzienną pracę. (Fot. Jarosław Borejszo)

 

Stowarzyszenie „Człowiek i Przyroda”, wraz z WPN-em, w dniach 20-21 maja zorganizowało konferencję pt. „Grzyby, śluzowce i mszaki Wigierskiego Parku Narodowego – ochrona i możliwości wykorzystania w edukacji przy- rodniczej”. Konferencja była podsumowaniem projektu o tym samym tytule, prowadzonego od 2008 roku. Więcej »

  

Uczestników konferencji przywitał dyrektor WPN-u, Jacek Łoziński; obradom przewodniczył  prof. dr hab. Wiesław Fałtynowicz. (Fot. Marek Stankiewicz)

  

  

  

  

 

WPN wspólnie z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Suwałkach zorganizował obchody Europejskiego Dnia Parków. Przypadają one 24 maja, w rocznicę dnia w którym w roku 1909 utworzono w Szwecji pierwsze w Europie parki narodowe. Z tej okazji, w auli PWSZ młodzież suwalskich szkół gimnazjalnych i ponadgim- nazjalnych miała możliwość obejrzenia filmów o parkach narodowych w województwie pod- laskim i wygrać atrakcyjne nagrody w konkursach wiedzy o tych parkach.

  

Wykład wprowadzający z tematykę Europejskiego Dnia Parków wygłosili z-ca dyrektora WPN-u Maciej Kamiński i specjalista ds. edukacji – Katarzyna Łukowska.
(Fot. Elżbieta Perkowska)

 

Stowarzyszenie Konferencja Służb Ochrony Przyrody Zielonych Płuc Polski i Wigierski Park Narodowy realizują projekt pod nazwą „Warzywa i zioła w kuchni suwalskiej”. W 2010 roku odbyły się dwa spotkania z dr Teresą Kotlińską, która kieruje Pracownią Zasobów Genowych w Instytucie Warzywnictwa w Skierniewicach i prowadzi ogólnopolski program ochrony zasobów genowych warzyw. Dzięki współpracy z tym instytutem otrzymaliśmy nasiona starych odmian warzyw pochodzących z Suwalszczyzny. Mieszkańcom parku zostały przekazane nasiona oraz narzędzia ogrodnicze. Dzięki temu, już ponad 20 uczestników projektu uprawia w swoich warzywnikach dawne odmiany. Prowadzone są także warsztaty kulinarne. Pierwsze warsztaty – Laboratorium Smaku odbyły się w kwietniu w restauracji Domu Pracy Twórczej w Wigrach. Projekt jest finansowany przez Fundację Wspomagania Wsi oraz Fundację Heifer Project International; uzyskaliśmy także wsparcie od firmy FISKARS.

  

Pisklęta zakupiono ze środków Fundacji Heifer Project International, której celem jest pomoc dla gospodarstw drobnotowarowych. (Fot. Joanna Górecka)

  

W ramach kontynuacji projektu Stowarzyszenia KSOPZPP i WPN-u pod nazwą „Rodzime rasy zwierząt gospodarskich pomagają zwiększyć dochód rolników z Wigierskiego Parku Narodowego”, który jest dofinansowany ze środków Fundacji Heifer Project International zakupiono i przekazano mieszkańcom parku i okolic 900 szt. piskląt rasy kura zielononóżka kuropatwiana.

 

W tym sezonie w Krzywem, na plaży nad Jeziorem Czarnym, będzie funkcjonował punkt gastronomiczny i wypożyczalnia sprzętu wodnego. Punkt sprzedaży pamiątek, kart wstępu i licencji wędkarskich na parkingu przy dyrekcji parku w sezonie turystycznym czynny będzie również w soboty i niedziele.

  

20 maja gościliśmy samorządowców z gminy Świętajno i nadleśniczego Nadleśnictwa Spychowo. Celem wizyty było zapoznanie się z funkcjonowaniem Wigierskiego Parku Naro- dowego, tak aby w przyszłości można było świadomie podejmować decyzję o utworzeniu Mazurskiego Parku Narodowego na terenie gminy Świętajno – powiedział organizator wyjazdu, wójt Janusz Paluch. Wydaje się, że spotkanie z dyrektorem WPN-u, który przedstawił szczegóły działalności parku i część terenowa wycieczki spełniły oczekiwania gości.

  

W dniach 20 maja oraz 14 czerwca w Remieńkiniu odbyły się szkolenia „Wilk. Żubr. Bóbr. Kampania na rzecz ograniczania szkód”, których organizatorem była Fundacja Zielone Płuca Polski. W spotkaniu wzięli udział pracownicy parku oraz przedstawiciele lokalnych społeczności z gmin: Giby, Krasnopol, Puńsk, Sejny, Wiżajny, Rutka Tartak, Jeleniewo, Przerośl, Filipów, Bakałarzewo i Szypliszki. Celem szkoleń było zwiększenie akceptacji dla gatunków chronionych, wyrządzających szkody na terenie gospodarstw rolnych, a jednocześnie przedstawienie sposobów ograniczania strat powodowanych przez te zwierzęta.

  

  

Opracowanie: Joanna Adamczewska,
dzięki materiałom przygotowanym przez: Barbarę Perkowską, Paulinę Pajer, Piotra Pieczyńskiego, Wojciecha Misiukiewicza i Adama Januszewicza.

  

  

  

indeks tematyczny "WIGRY" home Wigierski PN spis treści następny artykuł